Jak przygotować się do Rajdu dla Życia? Praktyczne wskazówki

W związku z tym, że Rajd dla Życia jest wydarzeniem odbywającym się na rowerach, jego uczestnicy muszą do startu we właściwy sposób się przygotować. Organizacja spoczywa na barkach instytucji kościelnych, jak i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, natomiast o formę oraz sprzęt muszą zadbać sami uczestnicy.

Jak przygotować się do startu w Rajdzie dla Życia?

  • Kondycję rowerową przygotujesz tylko jeżdżąc dużo na rowerze. Trening to podstawa. Powinien odbywać się na zróżnicowanym terenie, zarówno płaskim, jak i górzystym. Dzięki temu mięśnie będą przygotowane do pracy w różnych warunkach. Treningi rozpocznij od krótkich tras, stopniowo je wydłużaj. Sprawdzisz dzięki temu swoje możliwości kondycyjne, a także przygotujesz się na duży wysiłek.
  • Dobrym pomysłem jest zrobienie sobie kilku dłuższych, weekendowych wycieczek jako formy przygotowania przed Rajdem dla Życia, jeżeli chcesz pokonać całą trasę, a nie tylko jej niewielki odcinek. Trzeba mieć świadomość, że pełna trasa obejmuje od 400 do nawet 500 km, a to bardzo duży wysiłek dla organizmu. Aby się do tego przygotować, warto zaplanować wypad obejmujący przejechanie około 200 km w ciągu 2 dni. Twoje nogi będą dzięki temu zahartowane.
  • Jeżeli chcesz zabrać ze sobą podczas Rajdu bagaż, tak samo podróżuj podczas wypraw przygotowawczych. Wyczujesz dzięki temu obciążenie, przyzwyczaisz się do niego, a Twój rower zostanie w odpowiedni sposób przetestowany w podobnych warunkach.
  • Zadbaj o to, aby nie tylko Twoja kondycja była dobra, ale także o stan roweru. Istotne jest sprawdzenie stanu hamulców, opon i innych elementów odpowiadających za sprawne działanie pojazdu.

Organizacja Rajdu dla Życia – podstawowe informacje

Organizatorzy dbają o to, aby uczestnicy Rajdu dla Życia czuli się bardzo dobrze na całej trasie. Zapewniają dostęp do wody, jak i jedzenia. Gwarantują także przewożenie rowerów, jeżeli któryś z uczestników po prostu nie da rady dojechać o własnych siłach na metę. Wszelka pomoc podczas trwania Rajdu jest zapewniona.

Można o kwestiach organizacyjnych jednej z edycji Rajdu poczytać na http://www.ksm.diecezja.tarnow.pl/rowerowy-rajd-dla-zycia/.

mouseover