Fenomen polskich pielgrzymek

Sierpień jest miesiącem wzmożonego pielgrzymowania w Polsce. Odbywa się wtedy ogólnokrajowa pielgrzymka na Jasną Górę. Ludzie z całej Polski wędrują, aby 15 sierpnia wspólnie pomodlić się w miejscu religijnego kultu w Częstochowie. Dla wielu osób pielgrzymki są najlepszym sposobem umacniania wiary, jak i tradycyjną formą pokazania tego, że Bóg jest najważniejszy i można dla niego pokonać wiele przeciwności losu.

Dlaczego pielgrzymki w Polsce cieszą się tak dużą popularnością?

Jak podają niektóre źródła, w Polsce jest około 500 miejsc, do których organizowane są pielgrzymki. Bierze w nich udział średnio każdego roku około 7 mln Polaków. Pielgrzymować można nie tylko do najbardziej znanych miejsc takich, jak Częstochowa czy Licheń, ale także do wielu mniejszych sanktuariów.

Największą popularnością oprócz wymienionych wyżej miejsc cieszą się:

  • Kalwaria Zebrzydowska,
  • Ludźmierz,
  • Tuchów.

Wykaz najpopularniejszych miejsc do pielgrzymowania wraz z krótkim opisem znajdziesz na https://ekai.pl/fenomen-polskiego-pielgrzymowania/.

Dlaczego Polacy pielgrzymują?

  • Kwestie religijne – chęć głębokiego przeżycia wiary, doświadczenia trudu, który jest najlepszym wyrazem oddania się Bogu poprzez pokonanie własnych słabości. Pielgrzymka przypomina katolikom również to, że znajdują się w drodze, a także nawiązuje do ciężkiej drogi, jaką przeszedł Jezus Chrystus do Zmartwychwstania.
  • Forma spędzania wakacji – sierpień jako jeden z letnich miesięcy jest czasem planowania urlopów. Niektóre osoby wręcz nie wyobrażają sobie tego okresu bez wybrania się na pielgrzymkę. Upatrują w tym szansę na złapanie oddechu, oderwania się od codzienności, jak i poznanie nowych ludzi. Po drodze można zobaczyć wiele interesujących miejsc i zwiedzić kawałek Polski.
  • Turystyka sakralna – dla miłośników budowli sakralnych, pielgrzymka jest niepowtarzalną okazją do odwiedzenia przepięknych klasztorów oraz Kościołów znajdujących się nawet w najmniejszych miejscowościach.
  • Nowe doświadczenie – dla niektórych osób pielgrzymka jest okazją do przeżycia niesamowitej przygody, zobaczenia wielu ciekawych miejsc, jak i poznania nowych ludzi.

Rowerem, pieszo, motocyklem – różne formy pielgrzymowania

Pieszo – najpopularniejsza forma pielgrzymowania, która ma ogromne tradycje i odbywa się regularnie od wielu lat. Widok osób przemierzających wiele kilometrów na własnych nogach budzi podziw wielu. Potrzeba kondycji, chęci oraz dużej motywacji, aby pokonać tak duże dystanse, zarówno w pogodę, jak i niepogodę.

Jak nie pieszo to sprintem – ciekawą alternatywą jest pielgrzymka biegowa. W drodze na Jasną Górę została utworzona specjalna sztafeta, podczas której uczestnicy przekazują sobie znicz. Palące się w nim światło ma symbolizować pełne oddanie, miłość i wiarę w troskę, jaką obdarza nas Maryja.

Na rowerze – jedną z form pielgrzymowania jest także podróżowanie rowerem. Jest to podstawowy środek transportu Rajdu dla Życia. Tak naprawdę ta forma pielgrzymowania zyskuje obecnie na popularności i nikogo już nie dziwi widok pielgrzyma na rowerze.

Na rolkach – pielgrzymować można także na rolkach. Potrzeba jedynie sporo doświadczenia, aby w umiejętny sposób hamować, a uda się pokonać naprawdę duży dystans na tym sprzęcie. Aby wziąć udział w większym przedsięwzięciu, można zapisać się na Rolkową Pielgrzymkę Wrocławską na Jasną Górę. Szczegóły znajdziesz tutaj: http://www.rolkowa-wroc.pl/.

Konno - Pielgrzymka Kawalerii Konnej z Zarąb Kościelnych to już tradycja. Uczestnicy są ubrani w wojskowe mundury polowe, a całe wydarzenie trwa 11 dni. Jazda przebiega głównie stepem.

Jak widać, dostępnych opcji pielgrzymowania jest naprawdę bardzo dużo. Każdy może wybrać formę dostosowaną do potrzeb, posiadanych umiejętności, jak i wytrzymałości.

mouseover